• TERAPIE

          • Terapia logopedyczna

            Terapia logopedyczna skierowana jest głównie na usprawnienie procesu komunikowania się, tak aby dziecko w miarę swoich możliwości mogło sprawnie radzić sobie w życiu. Zakres zadań zajęć opracowywany jest indywidualnie dla każdego z dzieci na podstawie wielopoziomowej diagnozy i odpowiedniego programu terapii.

            Praca logopedyczna ma na względzie:

            • usuwanie lub osłabienie zaburzeń mowy,
            • kształtowanie, w zależności od możliwości dziecka, sposobów porozumiewania się, ewentualnie komunikacji zastępczej w sytuacji braku mowy artykułowanej,
            • pracę nad wykształceniem mowy,
            • wyrównywanie opóźnień mowy, usprawnianie narządów mowy i głosu,
            • podnoszenie sprawności językowej,
            • pracę nad usuwaniem pierwotnych i wtórnych przyczyn oraz konsekwencji zaburzeń lub braku mowy.

            Na zajęciach oprócz tradycyjnych metod logopedycznych stosowane są także inne, różnorodne metody, terapie i techniki wspomagające szeroko pojęte wychowanie dla sprawniejszej komunikacji z otoczeniem.

          • Terapia integracji sensorycznej (SI)

            Dr A. Jean Ayres, twórczyni podstaw teorii integracji sensorycznej, definiuje ją jako proces neurologiczny organizujący wrażenia płynące z ciała i środowiska w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania. W procesie tym mózg informacje otrzymane ze wszystkich zmysłów segreguje, rozpoznaje, interpretuje, łączy  ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami odpowiadając na wymagania płynące ze środowiska.
            Zaburzenia integracji sensorycznej zauważane są u bardzo licznej grupy dzieci.

            Terapia integracji sensorycznej może być prowadzona po wcześniejszych kompleksowych badaniach prowadzonych przez kwalifikowanego terapeutę. Ma postać „naukowej zabawy” w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą. Podczas terapii  nie uczy się dzieci konkretnych umiejętności lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności, a one pojawiają się w sposób naturalny jako konsekwencja poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

            Wyposażenie sali terapeutycznej obejmuje wiele urządzeń do stymulacji systemu przedsionkowego, proprioceptywnego i dotykowego  ale również wzrokowego , słuchowego i węchowego. Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby ujarzmiania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy w coraz większej ilości coraz bardziej skomplikowanych zadań podnosi swoją samoocenę i chętnie uczestniczy w zajęciach. Takie doświadczenia w kierowaniu swoim zachowaniem zaczyna przenosić również na inne sytuacje poza salą terapeutyczną, zarówno szkolne jak i domowe. Zmienia się obraz dziecka i jego funkcjonowanie w środowisku. 

             
        • Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne

        • TUS/ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE

          W naszej szkole prowadzone są zajęcia z zakresu treningu umiejętności społecznych oraz rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych. Uczestnicy zajęć będą budować wzajemne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Poprzez wspólne działanie dowiedzą się więcej o sobie i o innych. Poznają sposoby skutecznej komunikacji, nauczą się rozpoznawać i oceniać sytuacje społeczne, zastępować agresję poprzez wyrażanie emocji w społecznie akceptowany sposób, a także podejmować decyzje, rozwiązywać problemy, szanować innych. Nowe umiejętności i wiedza nabyta w trakcie praktycznego działania i we wzajemnych interakcjach ułatwi im funkcjonowanie w środowisku, pomoże w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym, wzmocni pewność siebie, zachęci do podejmowania wysiłku na rzecz sukcesów edukacyjnych. W trakcie zajęć ich zachowania i wykorzystywanie nabytych umiejętności będzie na bieżąco weryfikowana przez prowadzących a także przez innych uczestników.

          Nadrzędną intencją prowadzonych zajęć jest terapia i edukacja dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w procesie wzajemnych interakcji z pomocą aktywnych form i metod pracy w celu poprawy ich funkcjonowania, przygotowania do pełnienia istotnych ról społecznych oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

      • Usprawnianie technik szkolnych (UTSZ)

        Celem nadrzędnym zajęć jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego dzieciom z utrudnieniami rozwojowymi, rozwoju na miarę ich możliwości.

        Cele etapowe:

        1. Eliminowanie niepowodzeń szkolnych i ich społecznych konsekwencji. Oddziaływanie psychoterapeutyczne ma na celu przywracanie prawidłowych postaw wobec siebie, otoczenia i nauki.
        2. Stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych. Oddziaływanie psychokorekcyjne nastawione jest na usuwanie bezpośrednich przyczyn niepowodzeń szkolnych. Ćwiczy się, między innymi, motoryką wielką i małą, usprawnia percepcję słuchową, wzrokową oraz  orientację przestrzenną, stymuluje rozwój słowno - pojęciowy.
        3. Wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów. Oddziaływanie psychodydaktyczne koncentruje się głównie na nauce i doskonaleniu umiejętności czytania, pisania i rozwijania pojęć matematycznych.

        Zajęcia odbywają się w formie indywidualnej i grupowej. Prowadzone są metodami zabawowymi (dzieci młodsze), ćwiczeniowymi oraz metodą 18 struktur wyrazowych (dzieci starsze)

      • Logorytmika

         logorytmika

        Logorytmika jest rodzajem oddziaływań muzykoterapeutycznych nakierowanych na usprawnianie i korygowanie komunikacji językowej. Ich celem jest usprawnianie słuchowe i ruchowe dzieci z zaburzeniami mowy poprzez, prowadzone w formie zabawowej, ćwiczenia:

        • usprawniające narządy mowy,
        • rytmiczne i umuzykalniające
        • artykulacyjne.

        Efektem zajęć logorytmicznych jest są m.in.:

        • poprawa wymowy i koordynacji słuchowo - ruchowej,
        • umiejętność gry na prostych instrumentach muzycznych i śpiewu,
        • wzrost koncentracji uwagi,
        • większa otwartość i spontaniczność w kontaktach społecznych,
        • nauka współpracy w grupie rówieśniczej.
          • Muzykoterapia

            Jedną z form zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole, przynoszącą dzieciom wiele radości i zapewniającą im prawidłowy rozwój jest muzykoterapia.
            Poprzez różnorodne formy aktywności - taniec, śpiew, grę na instrumentach, relaksację - wyzwalane są pozytywne emocje, energia, siła do dalszej pracy.
            Zajęcia z muzykoterapii dają uczniom odprężenie, umożliwiają zmniejszenie napięć psychofizycznych, łagodzą agresję, pozwalają pokonać nieśmiałość. Uczą czerpania satysfakcji ze współdziałania w grupie.