Trening Umiejętności Społecznych
Trening umiejętności społecznych to forma wsparcia dla uczniów, która ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych, emocjonalnych oraz poznawczych. Wspiera ich kompetencje i przygotowuje do życia w społeczeństwie (rodzinie, szkole, pracy i życiu), pomaga w lepszym zrozumieniu siebie i innych a także uczy prawidłowych relacji z ludźmi, kultury osobistej, właściwych nawyków, komunikacji, asertywności, otwartości, dodaje wiary we własne możliwości.
Tematyka uwzględnia poziom funkcjonowania uczniów, jest zależna od ich indywidualnych cech, potrzeb oraz wieku. Głównymi obszarami do pracy terapeutycznej są:
- nauka pracy w grupie
- rozróżnianie uczuć, poznanie metod radzenia sobie z różnymi emocjami
- poznanie sposobów na rozwiązywanie konfliktów
- umiejętność inicjowania i właściwego prowadzenia rozmowy;
- sposoby wyrażania i właściwego reagowania na krytykę;
- radzenie sobie w trudnych sytuacjach (np. nauka asertywności, proszenie o pomoc)
- budowanie własnej tożsamości (m.in. odkrywanie swoich cech, mocnych i słabszych stron).
Wśród metod stosowanych podczas zajęć można wyróznić: gry i zabawy rozwijające umiejętności społeczne, pracę w grupach, która uczą współpracy i komunikacji, techniki relaksacyjne i mindfulness, które pomagają w radzeniu sobie ze stresem. oraz zajęcia artystyczne i twórcze, które wspierają ekspresję emocji.
W naszej szkole zajęcia TUS prowadzone są w ramach rewalidacji. Oprócz tego w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowane są zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne.